Krvavý podzim 1938 v Čechách a na Moravě

Krvavý podzim 1938 v Čechách a na Moravě

Krvavý podzim 1938 v Čechách a na Moravě

Kniha reportéra a spisovatele Stanislava Motla vznikala – možná by bylo výstižnější napsat zrála – několik desetiletí. Během této doby objevil totiž celou řadu příběhů, a zejména lidí, kteří se stali přímými svědky událostí, jež vyústily ve válku před válkou. 

Anotace
Kniha reportéra a spisovatele Stanislava Motla vznikala – možná by bylo výstižnější napsat zrála – několik desetiletí. Během této doby objevil totiž celou řadu příběhů, a zejména lidí, kteří se stali přímými svědky událostí, jež vyústily ve válku před válkou. Při zobrazení dramatického období konce třicátých let minulého století v československém pohraničí využívá autor osvědčené metody, jež jsou patrné i v jeho dalších knihách. Tedy schopnost velké vnímavosti a empatie – patrné zejména při setkáních a rozhovorech s pamětníky. Dále dobrou orientaci v archivech. A v neposlední řadě to je jeho příznačná trpělivost při pátrání po konkrétních informacích, archivních dokumentech či po důležitých svědcích. Taková práce trvá leckdy řadu let. Není divu, že podstatnou část knihy spoluvytvářejí právě lidé, s nimiž se autor dlouhodobě stýkal a kteří dnes už nejsou mezi námi.


Přestože jde o dávnou historii, jednotlivé příběhy či popis tehdejších událostí má spád, dynamiku, napětí.
A co víc – uvědomíme si, že dávné dění má právě dnes, za současné uprchlické krize, nečekaně aktuální, nadčasový rozměr.
Kniha, která se čte jedním dechem, je doplněna více než dvěma stovkami dokumentárních fotografií.

Rok 1938. Krvavým podzimem znělo rekviem za poslední ostrůvek demokracie ve střední Evropě. V českém a moravském pohraničí vzplál oheň války. Války o to ničivější, že proti sobě stáli Čechoslováci.

Na jedné straně statisíce německých, zpravidla fanatických stoupenců Adolfa Hitlera a Konrada Henleina, podporovaných nacistickým Německem. Na straně druhé Češi a s nimi například i – což se ne vždy uvádí – tisíce německých odpůrců nacismu. Byli odhodlaní. Byli stateční. Bojovali. Odmítali kapitulaci. Navzdory tomu měli být záhy obětováni. Politiky, kterým mnozí z nich tolik věřili. Zapomenuté osudy. Zapomenutí lidé.
Dramatických událostí na počátku Velkého stmívání využilo pak ještě beckovské Polsko. Jeho vojáci vpadli, hned za vojáky německého wehrmachtu, do Československa. Aby si ještě z padlé a ponížené země včas stihli ukrojit co největší kus Slezska. Válka, která se rozhořela už rok předtím, než začala druhá světová válka, měla své padlé, své oběti. V čase, kdy nás dosud věrní spojenci předhodili, s jistou nadsázkou řečeno, jako kost Adolfu Hitlerovi, se naplňovaly osudy hrdinů této knihy:
Český policista, který přežil jen proto, že ho útočníci považovali za mrtvého.
Jeho žena – ponížená, téměř ubitá německými spoluobčany.
Učitelka, která si ještě před smrtí v německém vězení musela projít martyriem hrůzy.
Německá úřednice, matka malé dcery, jež organizovala záchranu německých odpůrců nacismu. Na sebe přitom ale zapomněla.
Horolezkyně. Dívka z německé rodiny, která společně s českými a německými přáteli vyhlásila osobní válku Hitlerovi. Jak statečně žila, tak i statečně zemřela.
A byli další. Štvanci – lidé, kteří v hodině dvanácté, často jen v tom, co měli na sobě, stihli uprchnout do vnitrozemí. Češi, Židé, němečtí antinacisté.
Reportéři – vzdělaní, vnímaví a zpravidla velmi odvážní. Události odmítli vnímat optikou tehdejších představitelů Velké Británie či Francie a navzdory požadavkům svých vydavatelů nebojácně šířili pravdu o tom, co v Československu opravdu viděli a co tu prožívali.
V době, kdy ještě spousta Evropanů nebrala německý nacionální socialismus dostatečně vážně, oni už viděli. A věděli. A pochopili.
Patřili mezi první. První v boji proti Hitlerovi.

Stanislav Motl
Český novinář a spisovatel. Motlova tvorba zahrnuje široké spektrum témat – od autentických zážitků válečného reportéra až k dobrodružným příběhům, prožitým při extrémních sportech. Vystudoval Fakultu žurnalistiky UK a postupně se stal jedním z našich nejuznávanějších investigativních novinářů. Jeho životním tématem, kterému se začal věnovat už v časopisu Reflex a především pak v televizním pořadu Na vlastní oči, je holocaust a pátrání po nacistických zločincích. Jeho zásluhou se naše veřejnost dozvěděla o terezínském dozorci SS Antonu Mallothovi.

Z recenzí na Databazeknih.cz:

AlbionFoxyFox1 
"Skvěle propojená fakta s vyprávěním, "velké" světové dějiny s dějinami "malých" lidí. Velmi se mi líbila fotografická příloha, zajímavé informace mi opět pomohly prohloubit znalost dějin této doby, u níž budu mít asi vždy pocit, že nevím dost a musím se dál vzdělávat. Výborná kniha."

Vlk.kh3 
"Nebylo to veselé čtení - stejně, jako další knihy pana Motla s válečnou tématikou. Při čtení jsem zažíval různé emoce, vesměs negativní a velmi často čirý vztek. Při čtení toho, co se dělo v pohraničí po Norimberském projevu A. Hitlera se člověk už tolik nediví tomu, jak se chovali Češi k Němcům během jejich odsunu po skončení války. Neříkám, že to vše schvaluji, ale řadu věcí více chápu. Je děsivé, jak se během krátké doby z civilizovaně vystpupujících lidí - sousedů - může stát zvěř s vymytým mozkem a dopouštět se nejhorších zločinů. Stejně tak je dobré mít na paměti, jak to leckdy dopadá se spojenectvím, když dojde na lámání chleba - nezapomínejme na Mnichov. Je dobré pamatovat i na to, jak se k nám v roce 38 zachovali ostatní sousedé, nejenom Německo - nepřátelský postoj zauzali i Maďaři a Polák se nerozpakoval ozbrojenou silou obsadit Těšínsko - konkrétně na to se hlavně při výuce na školách dost zapomíná a autor se tomuto tématu v knize také věnuje. Ale kromě zrady a špatných věcí spojených z popisovanou dobou autor popisuje i hrdinství a obětavost a to zdleka ne jen českých občanů, ale i československých Němců, kteří byli stíháni a zabíjeni pro svůj antinacistický postoj. Ne všichni byli stejní a někteří se snažili zapojit v zahraničí do boje proti nacistickému Německu. Pokud vás zajímá téma obsazení Československa v roce 1938, bez váhání po této knize sáhněte. Ale jak říkám, není to veselé čtení a náladu to člověku opravdu nezlepší."


Název: Válka před válkou

Podnázev: Krvavý podzim 1938 v Čechách a na Moravě

Autor: Motl, Stanislav

Vydavatel: Rybka Publishers

EAN: 9788087950210

ISBN: 978-80-87950-21-0

Popis: 312 stran, 15,2 × 21,5 cm

 Důležité upozornění! Při nákupu nad 500 Kč poštovné zdarma! 

7
Běžná cena: 298,00 Kč
Cena: 248,00 Kč
248

Související zboží

Košík je prázdný.
zboží v e-shopu: 100 e-shop systém banan.cz

E-shop Nakladatelství Lukáš Lhoťan 2011 - 2024