Putin a putinismus

Putin a putinismus

Popis:

"Tato kniha je k Putinovi a dnešnímu Rusku sice kritická, ale nabízí vhled do problematiky Ruska a nejen jeho vztahu k Evropě, ale i historických a společenských souvislosti uvnitř samotného "ruského prostoru". Když si odfiltrujete určitou clonu pocitu nadřazenosti Západu nad Východem, tak se pro vás tato kniha stane neocenitelným zdrojem informací nejen co se posledních pár desetiletí v Rusku dělo, ale i to, proč e v mnoha oblastech Rusku daří vytlačovat Západ a i přes neustále proroctví některých západních intelektuálu, novinářů a politiků, že již zítra Rusko zkrachuje, tak Rusko dál existuje a posiluje na úkor Západu. Podstatné také je, že dnes na českém knižním trhu již skoro žádné aspoň trochu objektivní knihy o Rusku a Putinovi nenaleznete. Buď jde o čistou propagandu pohrobku komunismu nebo naopak fanatickou rusofobní produkci. Tato kniha je tedy jednou z posledních, která je aspoň trochu objektivní a není jen čistou emotivní kritikou Ruska a Putina." Lukáš Lhoťan.  

Anotace
Nová kniha proslulého historika Waltera Laqueura, který se ruským tématem zabývá už několik desetiletí, hledá odpovědi na otázku, jak lze vnímat prezidenta Putina a fenomén putinismu, který nabývá na čím dál větší síle. Věnuje se především myšlenkovým a politickým zdrojům z posledních dvou století i z doby středověku, které současný ruský vůdce a lidé u moci vybírají a akcentují.


Laqueur velmi přesvědčivě ukazuje, že jde o státní kapitalismus s prvky liberální hospodářské politiky, do níž však neustále zasahuje stát. Jde o takzvanou „řízenou demokracii“, která západní model liberalismu a občanských svobod považuje za nepřátelský a plný ohrožujícího chaosu.
Autor v několika kapitolách názorně ukazuje, jaké politické síly jsou v současném Rusku na vzestupu, jaký vztah má země k dalším rozhodujícím politickým silám ve světě (USA, Čína, Evropská unie) i jak se daří, či nedaří naplňovat představu o euroasijské koncepci. Stranou nezůstávají ani témata o ruském mesianismu, nacionalismu, pravoslavné církvi, roli oligarchů, pozici „petrostátu“ či částečné restalinizaci. Fakta i autorovy závěry jsou podpořeny podrobnými odkazy na bibliografii a dávají čtenáři mimořádnou inspiraci k tomuto živému tématu.

Ukázka z recenzí na Databazeknih.cz:

hanak_v_exilu: "Brilantní kniha, kupodivu vzácně vyvážená. Autor není k Rusku ani přehnaně nepřátelský, ani nebrání neudržitelné pozice. K tamní společnosti přistupuje s velkým pochopením, ovšem přináší i kritický a příklady podložený vhled do jejích temnějších zákoutí. Nechybí ani přiblížení osobnosti nejvyššího představitele státu. Pokud budete chtít o Rusku za Putinovy vlády přečíst jen jednu knihu, tak doporučuji tuhle."


Název: Putin a putinismus

Autor: Laqueur, Walter

Vydavatel: Prostor

EAN: 9788072603299

ISBN: 978-80-7260-329-9

Překladatelka: Šustrová, Petruška

Popis:384 stran, 12,5 × 20 cm

  Důležité upozornění! Při nákupu nad 500 Kč poštovné zdarma! 

 

Běžná cena: 347,00 Kč
Cena: 199,00 Kč

Související zboží

Košík je prázdný.
zboží v e-shopu: 163 e-shop systém banan.cz

E-shop Nakladatelství Lukáš Lhoťan 2011 - 2022