Střet civilizací

Střet civilizací

Popis:

Anotace
Kniha předního amerického politologa je pronikavou analýzou stavu světové politiky po skončení studené války, kdy hnacími silami již nejsou národní státy a ideologie, nýbrž civilizace vymezené náboženskými, právními a kulturními tradicemi. Globální politika bude formována především kulturními rozdíly a pokud propuknou války, budou se týkat celých civilizací. Právě na rozhraní těchto kultur ve "zlomových liniích" se nacházejí možná ohniska konfliktů, jež mohou přerůst v mezicivilizační střety. Huntington varuje před rozšířením a vystupňováním těchto střetů a zevrubně analyzuje důvody, které k nim vedou: změny mocenské rovnováhy mezi Západem a někdejšími koloniálními oblastmi třetího světa, ekonomický, vojenský i politický růst asijských civilizací, kulturní obrat nezápadních společností k domácím tradicím, demografická exploze a konflikty vyvolané militantností islámu a vzestupem Číny.

Samuel P. Huntington

Americký politický teoretik a poradce prezidenta Jimmyho Cartera. Vystudoval vojenskou univerzitu v Yale, promoval na Harvardově univerzitě, kde po získání doktorátu v roce 1950 učil. Zabýval se poměrem mezi vojenskou a civilní vládou, státními převraty a vlivem imigrace. Na toto téma napsal mnoho článků a esejí. Knihou Střet civilizací vyvolal velkou polemiku, protože proti představě „konce dějin“ a očekávání pokojného vítězství demokracie po pádu komunistických režimů postavil představu několika soupeřících civilizací.

Ukázka z recenzí na Databazeknih.cz:

Bunny27
Moje oblíbená publikace v oblasti mezinárodních vztahů. Určitě doporučuji lidem, které chtějí nahlédnout na svět a jeho dění z pohledu různých civilizačních skupin a jejich zájmů, a tím získat nový pohled na konflikty mezi Západem a zbytkem civilizace.

mi-380
Základ knihy sahá opravdu do roku 1993? Dnes jsme svědky naplňování většiny autorových předpovědí. Osm civilizačních okruhů (západní, slovansko-pravoslavný, islámský, hinduistický, konfuciánský, japonský, latinskoamerický a africký) spolu soupeří, hlavním problémem a rozdílem jsou kulturní odlišnosti. Buď se promícháme a ztratíme své historické kořeny, o což se snaží spousta současných politiků, nebo budeme soupeřit a soupeřit, a svoji identitu si, občas i za cenu konfliktů, obhájíme. Je tu ale ještě jedna cesta... Je reálná? Kniha se čte dobře, i když je přeplněná statistikami, historií, přehledy. Četl jsem ji s přestávkami rok, tohle prostě nešlo zhltnout za pár dní.

Název: Střet civilizací: Boj kultur a proměna světového řádu

Autor: Huntington, Samuel P.

Vydavatel: Rybka Publishers

EAN: 9788086182490

ISBN: 80-86182-49-5

Původní název: The Clash of Civilizations

Překladatel: Nagy, Ladislav

Popis:  448 stran, 16 × 23 cm

   Důležité upozornění! Při nákupu nad 500 Kč poštovné zdarma! 

Běžná cena: 398,00 Kč
Cena: 299,00 Kč

Související zboží

Košík je prázdný.
zboží v e-shopu: 163 e-shop systém banan.cz

E-shop Nakladatelství Lukáš Lhoťan 2011 - 2022