Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku

Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku

Popis:

Vladimir Putin o sobě říká, že je věřící a má silný vztah k ruské pravoslavné církvi. Je-li tomu tak, možná se každý večer před usnutím modlí a táže Boha: „Proč jen jsi na Ukrajině nestvořil nějaké hory?“ Těmito slovy začíná kniha V zajetí geografie, která byla přeložena do několika desítek jazyků a nepřestává budit zájem u široké laické i odborné veřejnosti. Tento brilantní průvodce moderními dějinami na poměrně malé ploše shrnuje to nejdůležitější, co potřebujeme vědět o současném světě.


Geografické poměry ovlivnily vývoj celého lidstva a dodnes mají výrazný vliv na rozhodnutí a chování politiků a státníků. Rozhodování těch, kdo stojí v čele sedmi miliard obyvatel této planety, vždycky bylo a bude v nemalé míře určováno řekami, horami, pouštěmi, jezery, oceány a celou řadou dalších geografických a geopolitických faktorů a zákonitostí, jež předurčují naše možnosti - jako to činily od úsvitu věků.

Pokud vás zajímá, proč je Putin posedlý Krymem a Ukrajinou, proč byly Spojené státy předurčené stát se světovou velmocí, co stojí za čínskou expanzí nebo proč se Čína nemůže vzdát Tibetu, a jste ochotni se na svět podívat bez předsudků a ideologické předpojatosti, Marshallova kniha je právě pro vás. V deseti kapitolách, věnovaných Rusku, Číně, Spojeným státům, Evropě, Africe, Blízkému východu, Indii a Pákistánu, Japonsku a Koreji, Jižní Americe a Arktidě, z nichž ke každé je přiložena mapa, autor přístupným a přitažlivým způsobem objasňuje v širších souvislostech nejdůležitější okolnosti, které ovlivňují minulost, přítomnost a budoucnost jednotlivých regionů a současných globálních velmocí.

Kniha V zajetí geografie je inteligentním úvodem do geopolitiky našeho čím dál složitějšího, chaotičtějšího a provázanějšího světa.
Tim Marshall patří k předním odborníkům na problematiku mezinárodního dění, ve kterém se už přes čtvrt století pohybuje jako novinář. Pracoval pro BBC a rozhlasovou stanici LBC/IRN, působil též jako zahraniční redaktor televizní stanice Sky News. Přinášel reportáže ze třiceti zemí a zpravodajsky pokrýval konflikty v Chorvatsku, Bosně, Makedonii, Kosovu, Afghánistánu, Iráku, Libanonu, Sýrii a Izraeli. Jeho blog Foreign Matters se roku 2010 dostal do užší nominace na Orwellovu cenu.


Své články a analýzy publikuje v periodikách, jako je The Times, Sunday Times, Guardian, Independent či Daily Telegraph. Je autorem knih Shadowplay: The Overthrow of Slobodan Milosevic (Stínohra: Svržení Slobodana Miloševiće; v bývalé Jugoslávii se titul stal bestsellerem) a Dirty Northern B*st*rds! and Other Tales from the Terraces: The Story of Britain’s Football Chants („Špinaví p*rch*nti ze severu" a jiné historky z ochozů aneb Co se v Británii skanduje na fotbale). Je zakladatelem serveru TheWhatandtheWhy.com.

"Stručně řečeno: jedna z nejlepších knih o geopolitice, jakou si jen můžete představit - když ji čtete, jako by se vám před očima rozjasňovalo… Marshall přistupuje k problémům s chladnou hlavou a jasnou myslí; má až nadpřirozenou schopnost podat širší souvislosti přístupným a uceleným způsobem… Vzhledem ke složitosti dané problematiky je až neskutečné, jak svižně se kniha čte… Nenapadá mě žádná jiná kniha, která by poměry ve světě objasňovala tak skvěle" – Nicholas Lezard, Evening Standard

Ukázka z recenzí na Databazeknih.cz:

helena8303
"Autor se umí podívat na věc z různých úhlů, což je celkem vzácná vlastnost. Knížka je výborná, čtivá i pro laika, pan Marshall má dar srozumitelné mluvy Za nejobjevnějších považuji kapitolu o Africe, jde o originální pohled na věc. Chudoba Afriky spočívá v zeměpise, povrch, vodstvo a vlastně i podnebí nepřejí obchodu a tedy rozvoji ekonomiky. V období dešťů nedojde farmáŕ se zabitým kuřetem do sousední vesnice. Řeky jsou převážně nesplavné, pobřeží písčité, chyběj přírodní pŕístavy. Evropa měla nesrovnatelně lepší podmínky k rozvoji obchodu, míní autor. Už dlouho jsem si tak nepočetla."

thorir
"Chcete v několika jednoduchých kapitolách pochopit chování dnešního světa? Chování států? Chcete nahlédnout do tajů geopolitiky? Chcete vědět proč Rusko, Čína, USA a další dělají to, co dělají? Proč došlo k anexi Krymu a proč Čína nikdy neopustí Tibet? Proč se Izrael nemůže vzdát území Golanských výšin a už vůbec ne Západního břehu Jordánu? Co s Tchaj-wanem a Jihočínským mořem? Proč se Argentina znovu vehementně hlásí o Falklandy? Pokud vás výše zmíněné zajímá, přečtěte si tuto knihu. A to jsem vytáhl jen to hlavní, jen to co aktuálně běží ve „zprávách“. V knize je toho mnohem víc. Text je skvělý analytický pohled na dnešní svět. Autor vede čtenáře logicky uspořádanými kapitolami dle kontinentů a oblastí, pragmaticky vysvětluje dění ve světě, chování států a národů. Oceňuji, že text je prostý ideologického balastu, vše je jasně podáno a vysvětleno, vše je popsáno velmi čtivě a přístupně, důvody jsou někdy jednoduché, akorát je netrénované oko nevidí a mysl nepostřehne."


Název: V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku

Autor: Marshall, Tim

Vydavatel: Rybka Publishers

EAN: 9788087950494

ISBN: 978-80-87950-49-4

Anglický název: Prisoners of Geography

Překladatel: Prokeš, Jan

Popis: 296 stran, česky14 × 21 cm, vydání: 2018 (1. vydání)

 Důležité upozornění! Při nákupu nad 500 Kč poštovné zdarma! 

Běžná cena: 328,00 Kč
Cena: 289,00 Kč

Související zboží

Košík je prázdný.
zboží v e-shopu: 161 e-shop systém banan.cz

E-shop Nakladatelství Lukáš Lhoťan 2011 - 2022