Podíl klimatických změn a epidemií na zániku římské říše

Podíl klimatických změn a epidemií na zániku římské říše

Popis:

Anotace
Pozoruhodná práce, napsaná v roce 2017, líčí, jak ničivé pandemie a klimatické změny zpustošily rozsáhlou římskou říši a přispěly k pádu nejmocnější civilizace starověku.
Dějepisci jsou po staletí fascinováni pádem římské civilizace. Kyle Harper ve své knize poprvé klade důraz na úlohu, kterou při něm hrály klimatické změny a velké epidemie. Pomocí moderních vědeckých metod a dat z „přírodních archivů“, tedy z ledovcových jader nebo sekvenování DNA, Harper odhaluje, že osud Říma nebyl psán pouze jeho politiky, vojáky a okolními barbary, ale že k němu přispěly i sopečné erupce, sluneční cykly, klimatická nestabilita či devastující účinky rychlého šíření virů a bakterií, které umožnila pokročilá římská infrastruktura. Kolaps Říma byl totiž podle autora zejména triumfem přírody nad lidskou ctižádostí.
Ve 2. století, na vrcholu své síly, byl Řím neporazitelnou supervelmocí. O několik století později byly všechny jeho zdroje vyčerpané a říše se topila v politickém chaosu. Kniha popisuje boj Římanů s neustále se zhoršujícími výkyvy podnebí a opakovaně propukajícími epidemiemi pravých neštovic, dýmějového moru a jiných, kterým obležená říše nemohla odolávat navěky.
V Harperově břitké reflexi vztahu lidstva a planety slouží Řím jako memento toho, že dějiny naší civilizace jsou klimatickými vlivy a evolucí mikrobů psány v mnohem větší míře, než si ještě dnes dokážeme přiznat.

Ukázka z recenzí na Databazeknih.cz:

Uživatel napsal puml4 : Moc dobrá knížka, především v tom velmi plastickém a mnohdy detailním líčením průběhu morových epidemií a jejich následků na stav společnosti. Velmi zajímavé a přínosné je vylíčení velké morové epidemie v polovině 6. století a její vliv na další fungování Východořímské říše. Harper navíc uvádí i poměrně detailní a zajímavé informace o samotných původcích morových epidemií, různých mutacích atd. Je pravda, že autor se až s buldočí zarputilostí zaměřuje na klima a epidemie a z toho taky vychází jeho důvody postupného zhroucení Římské říše. Ale když se to zkombinuje s těmi knihami, co už o zhroucení Říma a kolapsu civilizací obecně máme v češtině k dispozici (Tainter, Grant, Diamond, Bárta atd.), tak je to další velmi přínosný a zajímavý pohled na kolapsy rozvinutých společností; nehledě na až palčivou aktuálnost tématu epidemií a pandemií.


Název: Pád Říma: Podíl klimatických změn a epidemií na zániku římské říše

Autor: Harper, Kyle

Vyavatel: Maraton

EAN: 9788088411024

ISBN: 978-80-88411-02-4

Původní název: The Fate of Rome. Climate, Disease, and the End of an Empire

Překladatel: Petříček, Jan

Popis: 408 stran, 14,5 × 20,5 cm

 Důležité upozornění! Při nákupu nad 500 Kč poštovné zdarma! 

 

Běžná cena: 498,00 Kč
Cena: 448,00 Kč

Související zboží

Košík je prázdný.
zboží v e-shopu: 76 e-shop systém banan.cz

E-shop Nakladatelství Lukáš Lhoťan 2011 - 2023