Arménská genocida

Arménská genocida

Arménská genocida

Publikace poutavě a uceleně představuje jednu z nejtemnějších kapitol moderních světových dějin: likvidaci osmanských Arménů – aghet – mladotureckou diktaturou. Autor systematicky a na základě důkladného studia pramenů rozebírá příčiny aghetu (mj. přítomnost diktatury jedné politické strany, nastupující geopolitický řád národních států a světovou válku rozdmýchávající násilí v bezpříkladném rozsahu), jeho průběh i následky. Skrze dobové dokumenty a výpovědi přeživších i svědků z řad cizinců (misionářů, velvyslanců, představitelů zahraničních institucí…) umožňuje čtenáři lépe se vcítit do událostí, jež v roce 1915 vyvrcholily genocidou Arménů.

Anotace
Publikace poutavě a uceleně představuje jednu z nejtemnějších kapitol moderních světových dějin: likvidaci osmanských Arménů – aghet – mladotureckou diktaturou. Autor systematicky a na základě důkladného studia pramenů rozebírá příčiny aghetu (mj. přítomnost diktatury jedné politické strany, nastupující geopolitický řád národních států a světovou válku rozdmýchávající násilí v bezpříkladném rozsahu), jeho průběh i následky. Skrze dobové dokumenty a výpovědi přeživších i svědků z řad cizinců (misionářů, velvyslanců, představitelů zahraničních institucí…) umožňuje čtenáři lépe se vcítit do událostí, jež v roce 1915 vyvrcholily genocidou Arménů. Autor neopomíjí ani tak složité a zároveň citlivé téma, jakým je vztah politiky a paměti při pokusech uznat genocidu nebo ji naopak popřít. V neposlední řadě kniha představuje také české reflexe arménských událostí v soudobém tisku a v díle humanisty a cestovatele Karla Hansy.

 

Marek Jandák
Narodil se v Radovesnicích I u Kolína. Vystudoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se zaměřením na sociální dějiny. Působí jako doktorand na Ústavu hospodářských a sociálních dějin rovněž na FF UK, kde v současnosti připravuje disertační práci, jejímž tématem je vznik etnicky homogenních státních celků na území Československa, Jugoslávie a Turecka. Dále se zajímá o studia genocidy. Občasně publicisticky komentuje mezinárodněpolitické otázky. Tato publikace je výsledkem mnohaletého badatelského zájmu o téma arménské genocidy. Autor daný region osobně navštívil.

Ukázka z recenzí na Databazeknih.cz:

Melic: "Precizním a vyčerpávajícím způsobem sesbíraná fakta o událostech, které nepatří všeobecně známým. Líbilo se mi jak autor, ačkoli by se kniha dala napsat vysloveně jako protiturecká, udržoval nadhled a krotil emoce čtenářů příklady "dobrých" Turků, kteří se snažili Arménům pomoci. Nemáme tak tendenci odsoudit všechny dohromady. Taky se mi líbilo celé uchopení práce, kdy je rozebírána stránka historická, geografická, politická i psychologická, že na vině nebyla jen samotná zášť, ale celkové geopolitické podmínky. Z hlediska čtivosti se přiznám, že bych radějil kratší knihu, pokud však někdo shání zdroj informací a podrobnosti, doporučuji."


Název: Arménská genocida  - Příčiny, průběh a osobní svědectví událostí z let 1915-1922

Autor: Jandák, Marek

Vydavatel: Epocha

EAN:9788075571038

ISBN: 978-80-7557-103-8

Popis: 560 stran, 15 × 21 cm

Důležité upozornění! Při nákupu nad 500 Kč poštovné zdarma!  

 

7
Běžná cena: 549,00 Kč
Cena: 489,00 Kč
489

Související zboží

Košík je prázdný.
zboží v e-shopu: 100 e-shop systém banan.cz

E-shop Nakladatelství Lukáš Lhoťan 2011 - 2024